| Part Number | NSYCR250W115VV |
|---|---|
| Country of Origin | IT |
| UPC | 606480152450 |
| UPC11 | 60648015245 |
| EAN | 3606480152450 |
| Availability | N |
| Lead Time | 64 |
| UNSPSC | 39121324 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8514100000 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 3.94 inch |
| Height | 7.87 inch |
| Width | 4.13 inch |
| Range | ClimaSys |
|---|---|
| Product Name | ClimaSys CR |
| Product Or Component Type | Resistance heater with fan |
| Power Range | 250 W |
| Input Voltage | 115 V AC 50/60 Hz |
| Operating Position | Vertical |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| IP Degree Of Protection | IP20 |
| Product Certifications | UL VDE |
| Material | Body extruded aluminium |
| Height | 7.87 in (200 mm) |
| Width | 4.13 in (105 mm) |
| Depth | 3.94 in (100 mm) |
| Condition Of Use | Electrical protection is needed Air sealed enclosure Heaters must be installed with a thermal controller |
| Fixing Mode | By clips |
| Mounting Support | 35 mm DIN rail |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606480152450 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | IT |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366