ClimaSys CV forced ventilator. Top hood with fan. 230 V 50Hz or 60 Hz. 85W 50 Hz, 85W 60 Hz. Free flow rate with standard filter of 573 m3/h at 50 Hz and 350 m3/h at 60 Hz. 96 x 340 x 340 mm. Cut-out dimensions of 228 x 228 mm. Made in Hood steel Grey RAL 7035. Protection IP54.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYCVF575M230MF |
|---|---|
| Country of Origin | IT |
| UPC | 606480151392 |
| UPC11 | 60648015139 |
| EAN | 3606480151392 |
| Availability | N |
| Lead Time | 25 |
| UNSPSC | 39121324 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8414596595 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 13.39 inch |
| Height | 3.78 inch |
| Width | 13.39 inch |
| Range | ClimaSys |
|---|---|
| Product Name | ClimaSys CV |
| Product Or Component Type | Top hood with fan |
| Range Compatibility | Prisma P Prisma PH Prisma iPM M enclosure |
| Type Of Filter | G2 |
| Flow Rate | With outlet grille cut-out 291 x 291 mm 92461.87 Gal/hr(US) (350 m3/h) Free flow rate 151901.65 Gal/hr(US) (575 m3/h) 50 Hz |
| Input Voltage | 230 V 50/60 Hz |
| Absorbed Power | 85 W |
| Noise Level < At | 64 dB |
| Height | External 3.78 in (96 mm) |
| Width | External 13.39 in (340 mm) |
| Depth | External 13.39 in (340 mm) |
| Cut-Out Dimensions | 228 x 228 mm |
| Material | Hood steel |
| Colour | Hood Gray RAL 7035) |
| IP Degree Of Protection | IP54 |
| Device Composition | 1 hood top of enclosure 1 fan 1 fixing elements |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606480151392 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | IT |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366