| Part Number | NSYCVF85M115PF |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901698647 |
| UPC11 | 78590169864 |
| EAN | 3606480151217 |
| Availability | S |
| Lead Time | 53 |
| UNSPSC | 39121321 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8414596590 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | Yes |
| Depth | 2.44 inch |
| Height | 6.69 inch |
| Width | 5.91 inch |
| Weight | 1.72 pound |
| Range | ClimaSys |
|---|---|
| Product Name | ClimaSys CV |
| Product Or Component Type | Fan |
| Type Of Filter | Standard |
| Flow Rate | Free flow rate with standard filter 20869.97 Gal/hr(US) (79 m3/h) 50 Hz Free flow rate with standard filter 24304.26 Gal/hr(US) (92 m3/h) 60 Hz |
| Us Rated Supply Voltage | 75...126 V |
| Input Voltage | 115 V 50/60 Hz |
| Absorbed Power | 15 W 60 Hz 16 W 50 Hz |
| In Rated Current | 0.207 A 50 Hz 0.179 A 60 Hz |
| Noise Level < At | 46…49 dB |
| Bearing Type | Ball |
| Height | External 6.69 in (170 mm) |
| Width | External 5.91 in (150 mm) |
| Depth | External 2.44 in (62 mm) |
| Cut-Out Dimensions | 125 x 125 mm |
| Product Weight | 1.72 lb(US) (0.78 kg) |
| Material | Outlet grille injected thermoplastic (ASA PC) |
| Colour | Outlet grille Gray RAL 7035) |
| Ambient Air Temp For Op | -4…140 °F (-20…60 °C) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Maximum Pressure | 50 Pa flow rate 0 m³/h |
| Connections - Terminals | Faston connector |
| IP Degree Of Protection | IP54 |
| Device Composition | 1 axial motor 2 protective grille on the front and rear surfaces 1 filter front of axial motor 1 outlet grille front 1 cut-out template 1 power cord |
| Condition Of Use | Overfrequent filter replacement should be avoided Surrounding environment must be relatively clean Outside temperature must be 5 °C lower than inside temperature Flow rates depends on the work point, see ProClima software Filter must be cleaned and replaced regularly |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 00785901698647 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366