ClimaSys CV Axial motor ventilator. 115V 50Hz or 60Hz. 145W 50 Hz, 182W 60 Hz. Free flow rate with standard filter of 944 m3/h at 50 Hz and 983 m3/h at 60 Hz. 336 x 316 x 162 mm. Cut-out dimensions of 291 x 291 mm. Outlet grille injected thermoplastic (ASA PC), Grey RAL 7035. Connections terminals by cable. 2 protective grille on the front and rear surfaces. Protection IP54.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYCVF850M115PF |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901698586 |
| UPC11 | 78590169858 |
| EAN | 3606480151354 |
| Availability | N |
| Lead Time | 53 |
| UNSPSC | 39121321 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8414596590 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | Yes |
| Depth | 6.38 inch |
| Height | 13.23 inch |
| Width | 12.44 inch |
| Weight | 9.04 pound |
| Lead Time | Usually Ships within 4 Weeks |
|---|---|
| Range | ClimaSys |
| Product Name | ClimaSys CV |
| Product Or Component Type | Fan |
| Type Of Filter | Standard |
| Flow Rate | Free flow rate with standard filter 259685.78 Gal/hr(US) (983 m3/h) 50 Hz Free flow rate with standard filter 249382.88 Gal/hr(US) (944 m3/h) 60 Hz |
| Us Rated Supply Voltage | 103...122 V |
| Input Voltage | 115 V 50/60 Hz |
| Absorbed Power | 145 W 50 Hz 182 W 60 Hz |
| In Rated Current | 1.279 A 50 Hz 1.6 A 60 Hz |
| Noise Level < At | 77…78 dB |
| Bearing Type | Ball |
| Height | External 13.23 in (336 mm) |
| Width | External 12.44 in (316 mm) |
| Depth | External 6.38 in (162 mm) |
| Cut-Out Dimensions | 291 x 291 mm |
| Product Weight | 9.04 lb(US) (4.1 kg) |
| Material | Outlet grille injected thermoplastic (ASA PC) |
| Colour | Outlet grille Gray RAL 7035) |
| Ambient Air Temp For Op | 5…140 °F (-15…60 °C) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Maximum Pressure | 170 Pa flow rate 0 m³/h |
| Connections - Terminals | Terminal block |
| IP Degree Of Protection | IP54 |
| Device Composition | 1 axial motor 2 protective grille on the front and rear surfaces 1 filter front of axial motor 1 outlet grille front 1 cut-out template |
| Condition Of Use | Filter must be cleaned and replaced regularly Overfrequent filter replacement should be avoided Outside temperature must be 5 °C lower than inside temperature Flow rates depends on the work point, see ProClima software Surrounding environment must be relatively clean |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 00785901698586 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Not compliant |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366