ClimaSys CV Axial motor ventilator. 230V 50Hz or 60Hz. 36 W 50 Hz, 37 W 60 Hz. Free flow rate with standard filter of 300 m3/h at 50 Hz and 350 m3/h at 60 Hz. 268 x 248 x 116 mm. Cut-out dimensions of 223 x 223 mm. Outlet grille injected thermoplastic (ASA PC), Grey RAL 7035. Connections terminals by faston connector. 2 protective grille on the front and rear surfaces. Protection IP54.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYCVF300M230PF |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901698517 |
| UPC11 | 78590169851 |
| EAN | 3606480151286 |
| Availability | N |
| Lead Time | 53 |
| UNSPSC | 39121321 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8414596590 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 4.57 inch |
| Height | 10.55 inch |
| Width | 9.76 inch |
| Weight | 2.87 pound |
| Range | ClimaSys |
|---|---|
| Product Name | ClimaSys CV |
| Product Or Component Type | Fan |
| Type Of Filter | Standard |
| Flow Rate | Free flow rate with standard filter 79253.03 Gal/hr(US) (300 m3/h) 50 Hz Free flow rate with standard filter 92461.87 Gal/hr(US) (350 m3/h) 60 Hz |
| Us Rated Supply Voltage | 145...253 V |
| Input Voltage | 230 V 50/60 Hz |
| Absorbed Power | 36 W 50 Hz 37 W 60 Hz |
| In Rated Current | 0.16 A 60 Hz 0.17 A 50 Hz |
| Noise Level < At | 55…56 dB |
| Bearing Type | Ball |
| Height | External 10.55 in (268 mm) |
| Width | External 9.76 in (248 mm) |
| Depth | External 4.57 in (116 mm) |
| Cut-Out Dimensions | 223 x 223 mm |
| Product Weight | 2.87 lb(US) (1.3 kg) |
| Material | Outlet grille injected thermoplastic (ASA PC) |
| Colour | Outlet grille Gray RAL 7035) |
| Ambient Air Temp For Op | 14…158 °F (-10…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Maximum Pressure | 158 Pa flow rate 0 m³/h |
| Connections - Terminals | Faston connector |
| IP Degree Of Protection | IP54 |
| Device Composition | 1 axial motor 2 protective grille on the front and rear surfaces 1 filter front of axial motor 1 outlet grille front 1 cut-out template 1 power cord |
| Condition Of Use | Surrounding environment must be relatively clean Filter must be cleaned and replaced regularly Outside temperature must be 5 °C lower than inside temperature Overfrequent filter replacement should be avoided Flow rates depends on the work point, see ProClima software |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 00785901698517 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366