| Part Number | NSYCVF165M48DPF |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 606480151279 |
| UPC11 | 60648015127 |
| EAN | 3606480151279 |
| Availability | N |
| Lead Time | 30 |
| UNSPSC | 39121324 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8414596590 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 4.09 inch |
| Height | 10.55 inch |
| Width | 9.76 inch |
| Weight | 1.79 pound |
| Range | ClimaSys |
|---|---|
| Product Name | ClimaSys CV |
| Product Or Component Type | Fan |
| Type Of Filter | Standard |
| Flow Rate | Free flow rate with standard filter 50193.59 Gal/hr(US) (190 m3/h) 50 Hz |
| Us Rated Supply Voltage | 25...55.2 V |
| Input Voltage | 48 V DC |
| Absorbed Power | 8.7 W 50 Hz |
| In Rated Current | 0.18 A 50 Hz |
| Noise Level < At | 50…51 dB |
| Bearing Type | Ball |
| Height | External 10.55 in (268 mm) |
| Width | External 9.76 in (248 mm) |
| Depth | External 4.09 in (104 mm) |
| Cut-Out Dimensions | 223 x 223 mm |
| Product Weight | 1.79 lb(US) (0.81 kg) |
| Material | Outlet grille injected thermoplastic (ASA PC) |
| Colour | Outlet grille Gray RAL 7035) |
| Ambient Air Temp For Op | 14…158 °F (-10…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Maximum Pressure | 50 Pa flow rate 0 m³/h |
| Connections - Terminals | Faston connector |
| IP Degree Of Protection | IP54 |
| Device Composition | 1 axial motor 2 protective grille on the front and rear surfaces 1 filter front of axial motor 1 outlet grille front 1 cut-out template 1 power cord |
| Condition Of Use | Surrounding environment must be relatively clean Outside temperature must be 5 °C lower than inside temperature Overfrequent filter replacement should be avoided Filter must be cleaned and replaced regularly Flow rates depends on the work point, see ProClima software |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606480151279 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366