Climasys Forced ventilator with outlet grille plastic and filter. 115 V 50/60 Hz input voltage. Free flow rate w/o filter/grille is 170 m3/h. Free flow rate w/ std. filter is 65 m3/h at 50 Hz. ABS for outlet grille, Polyurethane foam for filter. Black color. IP20. Cut-out dimensions 108 mm.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYCVF65M115PF |
|---|---|
| Country of Origin | BG |
| UPC | 785901988908 |
| UPC11 | 78590198890 |
| EAN | 3606480151385 |
| Availability | F |
| Lead Time | 33 |
| UNSPSC | 39121321 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8414596590 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 2.17 inch |
| Height | 4.88 inch |
| Width | 4.88 inch |
| Range | ClimaSys |
|---|---|
| Product Name | ClimaSys CV |
| Product Or Component Type | Fan |
| Type Of Filter | Standard |
| Flow Rate | Free flow rate without filter or grille 44910.05 Gal/hr(US) (170 m3/h) Free flow rate with standard filter 17171.49 Gal/hr(US) (65 m3/h) 50 Hz |
| Input Voltage | 115 V 50/60 Hz |
| Height | External 4.88 in (124 mm) |
| Width | External 4.88 in (124 mm) |
| Depth | External 2.17 in (55 mm) |
| Cut-Out Dimensions | Ø 108 mm |
| Material | Outlet grille ABS (acrylonitrile butadiene-styrene) Filter polyurethane foam |
| Colour | Outlet grille Black Filter Black |
| IP Degree Of Protection | IP20 |
| Device Composition | 1 axial motor 2 protective grille on the front and rear surfaces 1 filter front of axial motor 1 outlet grille front |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 00785901988908 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | BG |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Not compliant |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366