| Part Number | NSYCEWX1K8UL |
|---|---|
| Country of Origin | ES |
| UPC | 606480653285 |
| UPC11 | 60648065328 |
| EAN | 3606480653285 |
| Availability | N |
| Lead Time | 53 |
| UNSPSC | 39121324 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8419505000 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | Yes |
| Depth | 5.39 inch |
| Height | 35.47 inch |
| Width | 15.67 inch |
| Weight | 39.68 pound |
| Range | ClimaSys |
|---|---|
| Product Name | ClimaSys CE |
| Product Or Component Type | Air-water exchanger |
| Mounting Type | Sides of enclosure |
| Cooling Power | 1750 W |
| Pressure | 72.52 psi (5 bar) for water |
| Pressure Drop | 1.45 psi (0.1 bar) |
| Water Flow | Internal circuit 150 l/h |
| Flow Rate | External circuit 150580.77 Gal/hr(US) (570 m3/h) |
| Control Type | Thermostat |
| Temperature Setting Range | 68…115 °F (20…46 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | Outside the enclosure 34…158 °F (1…70 °C) Inside the enclosure 68…140 °F (20…60 °C) |
| Controlled Fluid | Water |
| Fluid Connection Type | G 1/2 (female) |
| Input Voltage | 230 V 50/60 Hz |
| In Rated Current | 0.36 A |
| Power Consumption In W | 75 W |
| Height | External 35.47 in (901 mm) |
| Width | External 15.67 in (398 mm) |
| Depth | External 5.39 in (137 mm) |
| Product Weight | 39.68 lb(US) (18 kg) |
| Noise Level | 58 dB |
| Protection Type | Thermal protection T 2 A |
| Material | Stainless steel |
| Colour | Gray RAL 7035) |
| IP Degree Of Protection | IP55 IEC 60529 on the internal circuit) IP55 IEC 60529 on the external circuit) |
| Product Certifications | UL |
| Standards | DIN 3168 |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606480653285 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ES |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366