| Part Number | NSYCCOTHI |
|---|---|
| Country of Origin | ES |
| UPC | 785901771678 |
| UPC11 | 78590177167 |
| EAN | 3606480152559 |
| Availability | N |
| Lead Time | 25 |
| UNSPSC | 39121321 |
| HTs Code | 9032100060 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 1.73 inch |
| Height | 2.68 inch |
| Width | 2.20 inch |
| Weight | 3.53 ounce |
| Range | ClimaSys |
|---|---|
| Product Name | ClimaSys CC |
| Product Or Component Type | Thermostat |
| Temperature Setting Range | 41…140 °F (5…60 °C) |
| Information Displayed | Temperature in °C |
| Input Voltage | 250 V |
| Sensor Type | Bimetal |
| Contacts Type And Composition | 1 NO/NC |
| Contact Resistance | 10 mOhm |
| Service Life In Cycles | 100000 cycles |
| Maximum Switching Capacity | 4 A 250 V AC inductive 0.6 30 W DC 10 A 250 V AC inductive |
| Electrical Connection | 4 terminals 2.5 mm² |
| Mounting Mode | Clipped |
| Height | External 2.68 in (68 mm) |
| Width | External 2.20 in (56 mm) |
| Depth | External 1.73 in (44 mm) |
| Product Weight | 3.53 oz (100 g) |
| Mounting Location | Cross rails On mounting plate 35 mm DIN rail Spacial upright |
| Ambient Air Temp For Op | -4…176 °F (-20…80 °C) |
| IP Degree Of Protection | IP20 |
| Hysteresis | 7 % |
| Number Of Outputs | 1 heating function 1 ventilation function |
| Material | PC |
| Colour | Light gray |
| Flame Retardance | Self-extinguishing UL94 (material V0) |
| Product Certifications | UL |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 00785901771678 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ES |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366