ClimaSys CC Simple thermostat. 250V AC. 68 x 33 x 44 mm. Sensor Bimetal with NO contact type. 1 ventilation function. Electrical connection by 4 terminals 2.5mm². Mounting mode by 35mm DIN rail, cross rails, on mounting plate Spacial upright. Made in PC. Light grey. Self-extinguishing UL94 (material V0). Protection IP20.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYCCOTHO |
|---|---|
| Country of Origin | DE |
| UPC | 785901753797 |
| UPC11 | 78590175379 |
| EAN | 3606480152504 |
| Availability | N |
| Lead Time | 13 |
| UNSPSC | 39121321 |
| HTs Code | 9032100060 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | Yes |
| Depth | 1.73 inch |
| Height | 2.68 inch |
| Width | 1.30 inch |
| Weight | 1.41 ounce |
| Range | ClimaSys |
|---|---|
| Product Name | ClimaSys CC |
| Product Or Component Type | Simple thermostat |
| Temperature Setting Range | 32…140 °F (0…60 °C) |
| Information Displayed | Temperature in °C |
| Input Voltage | 250 V |
| Sensor Type | Bimetal |
| Contacts Type And Composition | NO |
| Contact Resistance | 10 mOhm |
| Service Life In Cycles | 100000 cycles |
| Maximum Switching Capacity | 2 A 120...250 V AC inductive 0.6 10 A 250 V AC resistive 15 A 120 V AC resistive 30 W DC |
| Electrical Connection | 4 terminals 2.5 mm² |
| Mounting Mode | Clipped |
| Height | External 2.68 in (68 mm) |
| Width | External 1.30 in (33 mm) |
| Depth | External 1.73 in (44 mm) |
| Product Weight | 1.41 oz (40 g) |
| Mounting Location | 35 mm DIN rail On mounting plate Cross rails Spacial upright |
| Ambient Air Temp For Op | -4…176 °F (-20…80 °C) |
| IP Degree Of Protection | IP20 |
| Hysteresis | 7 % |
| Number Of Outputs | 1 ventilation function |
| Material | PC |
| Colour | Light gray |
| Flame Retardance | Self-extinguishing UL94 (material V0) |
| Product Certifications | UL |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 00785901753797 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | DE |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366