ClimaSys CC Electronic hygrotherm. Display type by OLED screen. 200V AC to 240 V AC. 85 x 56 x 44 mm. Optional NTC external sensor. Electrical connection by 8 connectors 2.5mm². Mounting mode by screws or clipped. 2 ventilation/heating function. Made in PC. Light grey. Self-extinguishing UL94 (material V0), Protection IP20.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYCCOHYT230VID |
|---|---|
| Country of Origin | ES |
| UPC | 785901924838 |
| UPC11 | 78590192483 |
| EAN | 3606480152597 |
| Availability | N |
| Lead Time | 25 |
| UNSPSC | 39121321 |
| HTs Code | 9032100060 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 1.73 inch |
| Height | 3.35 inch |
| Width | 2.20 inch |
| Lead Time | Usually Ships within 4 Weeks |
|---|---|
| Range | ClimaSys |
| Product Name | ClimaSys CC |
| Product Or Component Type | Electronic hygrotherm |
| Temperature Setting Range | -40…176 °F (-40…80 °C) |
| Humidity Setting Range | 20…80 % |
| Display Type | OLED screen |
| Information Displayed | Relative humidity Temperature in °F Temperature in °C |
| Input Voltage | 200...240 V AC |
| Sensor Type | Optional NTC external sensor |
| Maximum Switching Capacity | 4 A 230 V AC |
| Electrical Connection | 8 connectors 2.5 mm² |
| Mounting Mode | Clipped By screws |
| Height | External 3.35 in (85 mm) |
| Width | External 2.20 in (56 mm) |
| Depth | External 1.73 in (44 mm) |
| Mounting Location | 35 mm DIN rail Cross rails Spacial upright On mounting plate |
| Ambient Air Temp For Op | -40…176 °F (-40…80 °C) |
| Hysteresis | 2 K programmed value |
| Hysteresis | 3 % |
| Number Of Outputs | 2 ventilation/heating function |
| Material | PC |
| Colour | Light gray |
| Flame Retardance | Self-extinguishing UL94 (material V0) |
| Product Certifications | UR |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 00785901924838 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ES |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366