This Schneider Electric Harmony XB4 Integral LED is supplied with 6Vac/dc BA9s base. It is compatible with Harmony XB4, XB5 and XB7. This Integral LED with BA9s base is designed to be a long lasting bright indicator with energy efficient solution. It is easily installed into a standard 22mm diameter controls and signaling units. Simple modular design facilitates post installation servicing, modification and adaption of machines by non-specialists. Designed to fit with a standard 22mm control and signaling units, ensuring compatibility when installing in pre-existing machinery. High brightness for easy identification of function and operation mode.
Add to Quote Catalogue| Part Number | DL1CB006 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901263692 |
| UPC11 | 78590126369 |
| EAN | 3389110300253 |
| Availability | S |
| Lead Time | 48 |
| UNSPSC | 39121534 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8539293060 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | Yes |
| Range Compatibility | Harmony XAC |
|---|---|
| Accessory / Separate Part Type | Incandescent bulb |
| Accessory / Separate Part Cate | Lighting accessory |
| Accessory / Separate Part Dest | Illuminated push-button |
| [Us] Rated Supply Voltage | 6 V AC/DC |
| Signalling Colour | Clear |
| Sale Per Indivisible Qty | 10 |
| Power Dissipation In W | 1.2 W |
| Bulb Base | BA 9s |
| Diameter | 0.43 in (11 mm) |
| Length | 1.10 in (28 mm) |
| Category | 22466 - PUSHBUTTON, ACCESSORIES |
| Discount Schedule | CS2 |
| GTIN | 00785901263692 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366