| Part Number | KBG2H |
|---|---|
| Country of Origin | CZ |
| UPC | 785901694342 |
| UPC11 | 78590169434 |
| EAN | 3389110502114 |
| Availability | N |
| Lead Time | 20 |
| UNSPSC | 39122217 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538908160 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS1 |
| Return Indicator | No |
| Range Of Product | Harmony Series K |
|---|---|
| Product Or Component Type | Cam switch operating head |
| Component Name | KBG |
| Product Compatibility | Front mounting bodies 12 and 20 A |
| Type Of Operator | Black handle 1.38 in (35 mm) |
| Presentation Of Legend | With metallic |
| Compatibility Code | KBG |
| Protective Treatment | TC |
| Ambient Air Temp For Op | -13…131 °F (-25…55 °C) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Shock Resistance | 30 gn IEC 68-2-27 |
| Vibration Resistance | 5 gn 10…150 Hz)IEC 68-2-6 |
| Category | 21446 - 9003 K CAM SWITCHES |
| Discount Schedule | CS1 |
| GTIN | 00785901694342 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | CZ |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366