This K1 ammeter switch is ideal for switching between phase current measurements on a switchboard, has a rated voltage of 690V AC and a rated current of 12A. It has a square shape and a metallic legend with black marking. It is IP65 and installs in a 22mm hole. Its high IP allows for handling of panel operations in very dusty and wet environments, including outdoors.
Add to Quote Catalogue| Part Number | K1F003MCH |
|---|---|
| Country of Origin | CZ |
| UPC | 785901252535 |
| UPC11 | 78590125253 |
| EAN | 3389110979176 |
| Availability | N |
| Lead Time | 21 |
| UNSPSC | 39122217 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509025 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS1 |
| Return Indicator | No |
| Weight | 0.42 pound |
| Range Of Product | Harmony K |
|---|---|
| Product Or Component Type | Complete cam switch |
| Component Name | K1 |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 12 A |
| Product Mounting | Front mounting |
| Fixing Mode | Ø 22 mm hole |
| Cam Switch Head Type | With front plate 45 x 45 mm |
| Type Of Operator | Black handle 1.38 in (35 mm) |
| Rotary Handle Padlocking | Without |
| Presentation Of Legend | With metallic, 0 - L1 - L2 - L3 black |
| Cam Switch Function | Ammeter switch |
| Return | Without |
| Type Of Measurement | For 3 circuits |
| Off Position | With Off position |
| Switching Positions | Right: 0° - 90° - 180° - 270° |
| IP Degree Of Protection | IP65 IEC 529 IP65 NF C 20-010 |
| Switching Angle | 90 ° |
| Ui Rated Insulation Voltage | 690 V 3)IEC 60947-1 |
| Ithe Cnvtl Enclosed Therm Crrt | 10 A |
| Rated Opr Power In W | 10500 W AC-21, 500...660 V 3 phase IEC 60947-3 1100 W AC-3, 230 V 3 phase IEC 60947-3 1500 W AC-23A, 230 V 3 phase IEC 60947-3 1500 W AC-3, 400 V 1 phase IEC 60947-3 1500 W AC-3, 400 V 3 phase IEC 60947-3 1500 W AC-3, 500 V 3 phase IEC 60947-3 1500 W AC-3, 690 V 3 phase IEC 60947-3 2200 W AC-23A, 400 V 3 phase IEC 60947-3 2200 W AC-23A, 500 V 3 phase IEC 60947-3 2200 W AC-23A, 690 V 3 phase IEC 60947-3 4800 W AC-21, 230 V 3 phase IEC 60947-3 600 W AC-3, 230 V 1 phase IEC 60947-3 8300 W AC-21, 400 V 3 phase IEC 60947-3 |
| Ie Rated Operational Crrt Ac | 1 A 500 V AC-15 IEC 60947-5-1 2 A 400 V AC-15 IEC 60947-5-1 3 A 230 V AC-15 IEC 60947-5-1 1.8 A 690 V AC-3 3 phase IEC 60947-3 2.8 A 500 V AC-3 3 phase IEC 60947-3 2.8 A 690 V AC-23A 3 phase IEC 60947-3 3.3 A 400 V AC-3 3 phase IEC 60947-3 3.8 A 500 V AC-23A 3 phase IEC 60947-3 4.6 A 230 V AC-3 3 phase IEC 60947-3 4.8 A 400 V AC-23A 3 phase IEC 60947-3 5.6 A 230 V AC-23A 3 phase IEC 60947-3 |
| Electrical Durability | 1000000 cycles AC-15 1000000 cycles AC-21 500000 cycles AC-23 500000 cycles AC-3 |
| Operating Rate | 2.5 cyc/mn AC-21 2.5 cyc/mn AC-23 2.5 cyc/mn AC-3 8.333 cyc/mn AC-15 |
| Short-Circuit Current | 10000 A |
| Short-Circuit Protection | 16 A cartridge fuse gG |
| Uimp Rated Imp Wstd Voltage | 4 kV in isolating function 6 kV IEC 60947-1 |
| Contact Operation | Slow-break |
| Positive Opening | With |
| Electrical Connection | Captive screw clamp terminals flexible 2 x 1.5 mm² Captive screw clamp terminals solid 1 x 2.5 mm² |
| Mechanical Durability | 1000000 cycles |
| Cad Overall Width | 1.77 in (45 mm) |
| Cad Overall Height | 1.97 in (50 mm) |
| Cad Overall Depth | 2.72 in (69 mm) |
| Product Weight | 0.42 lb(US) (0.19 kg) |
| Standards | CENELEC EN 50013 EN/IEC 60947-3 power circuit EN/IEC 60947-5-1 control circuit |
| Product Certifications | CSA 240 V 1 hp 1 phase CSA 240 V 3 hp 3 phase 2 UL 240 V 1 hp 3 phase UL 240 V 0.33 hp 1 phase 2 |
| Protective Treatment | TC |
| Ambient Air Temp For Op | -13…131 °F (-25…55 °C) |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Shock Resistance | 30 gn IEC 68-2-27 |
| Vibration Resistance | 5 gn 10…150 Hz)IEC 68-2-6 |
| Electrical Shock Protect Class | Class II IEC 536 Class II NF C 20-030 |
| Category | 21446 - 9003 K CAM SWITCHES |
| Discount Schedule | CS1 |
| GTIN | 00785901252535 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | CZ |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366