TeSys GS instantaneous auxiliary contact block for all 3-pole and 4-pole 50-1250A IEC and 30-800A UL fuse switch-disconnectors GS2D, GS2E, GS2F, GS2G, GS2J, GS2K, GS2L, GS2M, GS2N, GS2P, GS2Q, GS2S, GS2T, GS2V. It provides 1NC+1NO contacts rated up to 4A/48V DC-13 and 10A/230V AC-15, for I/O position signaling. Right-hand side mounting and connection by screw terminals. Multi standards certified (IEC, UL), it conforms to RoHS/REACh regulation.
Add to Quote Catalogue| Part Number | GS1AN11 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901367772 |
| UPC11 | 78590136777 |
| EAN | 3389110563276 |
| Availability | S |
| Lead Time | 28 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8538908180 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Styrene which is known to the State of California to cause Carcinogen harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | I11 |
| Return Indicator | No |
| Weight | 0.29 pound |
| Range Of Product | TeSys |
|---|---|
| Device Short Name | GS1AN |
| Product Or Component Type | Auxiliary contact |
| Contact Application | O and I position signalling |
| Contacts Type And Composition | 1 NC + 1 NO |
| Contact Operation | Instantaneous |
| Ith Cnvtl Free Air Therm Crrt | 20 A 104 °F (40 °C) |
| Ie Rated Operational Current | 1 A 220 V DC-13 10 A 230 V AC-15 12 A 127 V AC-15 4 A 48 V DC-13 6 A 440 V AC-15 8 A 400/415 V AC-15 1.2 A 110 V DC-13 |
| Range Compatibility | TeSys GS switch-disconnector-fuse |
| Mechanical Durability | 30000 cycles |
| Electrical Durability | 30000 cycles AC-15 |
| Switch Rated Current | 1250 A 160 A 400 A 50 A 63 A 800 A 250 A 315 A 600 A 125 A 100 A 60 A 200 A 630 A |
| Fuse Type | NFC DIN BS |
| Type Of Operating Handle | Direct frontal Direct right side External right side External frontal |
| Product Weight | 0.29 lb(US) (0.132 kg) |
| Category | 22640 - IEC DISCONNECT-GS1,LK3 |
| Discount Schedule | I11 |
| GTIN | 00785901367772 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Compliant |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366