Spacial S3CM HMI articulated tube joint. 147 x 236 mm. Multi-purpose tube adaptor. Mounting between 2 horizontal tubes. For 50 mm square tube, option of passing cables through the inside. Op angle is 170°. Load is 4.25 kg. Moulded steel, epoxy-polyester powder finish. Grey RAL 7035.
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYCMUIA50 |
|---|---|
| Country of Origin | ES |
| UPC | 606480213045 |
| UPC11 | 60648021304 |
| EAN | 3606480213045 |
| Availability | N |
| Lead Time | 36 |
| UNSPSC | 39121324 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 7326908688 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 9.29 inch |
| Height | 5.83 inch |
| Width | 5.83 inch |
| Weight | 10.25 pound |
| Range | Spacial |
|---|---|
| Accessory / Separate Part Cate | Cable management accessory |
| Product Or Component Type | Tube adaptor |
| Application | Multi-purpose |
| Mounting Location | Between 2 horizontal tubes |
| Mounting Support | For 50 mm square tube Option of passing cables through the inside |
| Range Compatibility | Spacial S3CM |
| Device Composition | fixing elements 1 linking and rotating bracket 1 bellow |
| Quantity Per Set | Set of 1 |
| Material | moulded steel |
| Colour | Gray RAL 7035) |
| Surface Finish | Epoxy-polyester powder |
| Fixing Mode | By fixing element M12 - horizontal tube |
| Operating Angle | 170 ° |
| Permanent Permissible Load | 9.37 lb(US) (4.25 kg) |
| Height | 5.83 in (148 mm) |
| Width | 5.83 in (148 mm) |
| Depth | 9.29 in (236 mm) |
| Product Weight | 10.25 lb(US) (4.65 kg) |
| Category | 80036 - ENCLOSURE SYSTEMS ACCESSORIES |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 03606480213045 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | ES |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366