| Part Number | PFMIEC190C1N27C |
|---|---|
| Depth | 540.00 inch |
| Height | 142.52 inch |
| Width | 236.42 inch |
| Weight | 120000.00 pound |
| Lead Time | Special Order - Call for Quoted Lead Times |
|---|---|
| Provided Equipment | EcoStruxure IT ready (UPS) Integrated network management |
| Cooling Option | Chilled Water |
| Colour | White |
| Depth | 540.00 in (1371.6 cm) |
| Height | 142.52 in (362 cm) |
| Product Weight | 120000.00 lb(US) (54431.04 kg) |
| Number Of Racks | 27 |
| Number Of Rack Free Space | 1134 |
| Number Of Rack Unit | 42U |
| Width | 236.42 in (600.5 cm) |
| Network Frequency | 60 Hz +/- 0.5 / 1 / 2 / 4 / 6 / 8 % programmable |
| Input Voltage Limits | 408...552 V adjustable 480 V 408...552 V 480 V |
| Input Voltage | 3 phase |
| Number Of Input Connectors | 1 Hard Wire 4-wire (3PH + G) |
| Rated Power In W | 190000 W |
| Bypass Type | Internal Bypass (Automatic and Manual) |
| Crest Factor | Unlimited |
| Output Frequency | 60 Hz sync to mains |
| Power Per Rack | 7 kW |
| Output Voltage | 208 V 3 phase |
| Pdu Rated Current | 16 A |
| Pdu Type | Metered |
| Min Configurable Power In W | 190000 W |
| Wave Type | Sine wave |
| Product Certifications | UL Classified |
| Ambient Air Temp For Op | -13…104 °F (-25…40 °C) |
| Operating Altitude | 0...1500 ft |
| Battery Type | VRLA |
| Battery Power In VAh | 0 VAh |
| Emergency Power Off | Optional |
| Warranty | 1 year (parts only) |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366