| Part Number | PFMIEC090D1N11C |
|---|---|
| Depth | 539.37 inch |
| Height | 142.83 inch |
| Width | 153.94 inch |
| Weight | 59300.01 pound |
| Battery Curve | A |
|---|---|
| Battery Power In VAh | 0 VAh |
| Battery Type | VRLA |
| Bypass Type | Internal Bypass (Automatic and Manual) |
| Colour | White |
| Cooling Option | Air-cooled Split System |
| Crest Factor | Unlimited |
| Depth | 539.37 in (1370 cm) |
| Height | 142.83 in (362.8 cm) |
| Number Of Input Connectors | 1 Hard Wire 4-wire (3PH + G) |
| Input Voltage | 3 phase |
| Input Voltage Limits | 408...552 V adjustable 480 V 408...552 V 480 V |
| Mounting Mode | Not rack-mountable |
| Network Frequency | 60 Hz +/- 0.5 / 1 / 2 / 4 / 6 / 8 % programmable |
| Number Of Rack Free Space | 462 |
| Number Of Racks | 11 |
| Number Of Rack Unit | 42U |
| Number Of Tare Power | 0 W |
| Pdu Rated Current | 16 A |
| Pdu Type | Metered |
| Power Per Rack | 8.1 W |
| Product Certifications | CUL Listed UL Listed |
| Product Weight | 59300.01 lb(US) (26898.01 kg) |
| Provided Equipment | EcoStruxure IT ready (UPS) Integrated network management |
| Rated Power In W | 90000 W |
| Min Configurable Power In W | 90000 W |
| Ups Size | WS |
| Wave Type | Sine wave |
| Width | 153.94 in (391 cm) |
| Ambient Air Temp For Op | -13…104 °F (-25…40 °C) |
| Operating Altitude | 0...1500 ft |
| IP Degree Of Protection | IP55 |
| Output Voltage | 208 V 3 phase |
| Product Web Sub-Family | All-in-one modules |
| Output Frequency | 60 Hz sync to mains |
| Warranty | 1 year (parts only) |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366