| Part Number | NSYLN48390 |
|---|---|
| UPC | 606480182259 |
| UPC11 | 60648018225 |
| EAN | 3606480182259 |
| UNSPSC | 39121323 |
| Width | 0.19 inch |
| Accessory / Separate Part Cate | Cable management accessory |
|---|---|
| Product Or Component Type | Cable tie |
| Application | Multi-purpose |
| Device Composition | 1 cable tie |
| Quantity Per Set | Set of 1000 |
| Mounting Support | Cable ties fixing supports |
| Material | Black polyamide 6/6 |
| Length | 15.35 in (390 mm) |
| Width | 0.19 in (4.8 mm) |
| Fire Resistance | 1202 °F (650 °C) UL 94 V2 |
| Environmental Characteristic | Not sensitive to engine oil, greases, oil products, etc Good resistance to bases and organic acids, chlorinated solvent Not resistant to phenol |
| Maximum Tightening Diameter | 4.29 in (109 mm) |
| Minimum Pulling Resistance | 22 Ohm |
| GTIN | 03606480182259 |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366