Thalassa TBS industrial ABS box with opaque cover H20. Int is 225 x 175 x 80 mm. Ext is 241 x 194 x 194 mm. Wall mounted enclosure. Low plain cover. Outside sealed is flat screwdriver captive screw lock. Certifications is DEMKO, SEMKO, TÜV. Fire resistance 650°. ABS (acrylonitrile butadiene-styrene). IP66 (NEMA 4.4X), IK07, Grey RAL 7035, Insulation Class II. Set of 2. Ambient temperature for storage/operation is (-15 to 40°C)/(-25 to 60°C).
Add to Quote Catalogue| Part Number | NSYTBS24198 |
|---|---|
| Country of Origin | HU |
| UPC | 785901067634 |
| UPC11 | 78590106763 |
| EAN | 3606480165320 |
| Availability | N |
| Lead Time | 25 |
| UNSPSC | 39121303 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 3925900000 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | ES1 |
| Return Indicator | No |
| Depth | 3.43 inch |
| Height | 9.49 inch |
| Width | 7.64 inch |
| Weight | 1.37 pound |
| Range | Thalassa |
|---|---|
| Product Name | Thalassa TBS |
| Device Application | Multi-purpose |
| Category | Industrial box |
| Height | 9.49 in (241 mm) |
| Width | 7.64 in (194 mm) |
| Depth | 3.43 in (87 mm) |
| Internal Height | 8.86 in (225 mm) |
| Internal Width | 6.89 in (175 mm) |
| Internal Depth | 3.15 in (80 mm) |
| Enclosure Mounting | Wall mounted |
| Device Composition | 1 body 1 cover 4 cover screw |
| Body Type | One piece moulded |
| Type Of Front Cover | Low plain cover |
| Cover Fixing | Plastic screws |
| Lock Type | Captive screw flat outside sealed area |
| Removable Parts | Cover by captive screws |
| Material | ABS (acrylonitrile butadiene-styrene) |
| Colour | Gray RAL 7035) |
| Standards | IEC 62208 |
| Product Certifications | TÜV |
| Electrical Insulation Class | Class II |
| IP Degree Of Protection | IP66 NEMA 4.4X |
| IK Degree Of Protection | IK07 IEC 62262 |
| Fire Resistance | 1202 °F (650 °C) IEC 60695-2-11 |
| Ambient Air Temp For Storage | 5…104 °F (-15…40 °C) |
| Operating Temperature | -13…140 °F (-25…60 °C) |
| Product Weight | 1.37 lb(US) (0.622 kg) |
| Category | 80033 - ENCLOSURE SYSTEMS POLYESTER |
| Discount Schedule | ES1 |
| GTIN | 00785901067634 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | HU |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366