| Part Number | HMIST6500 |
|---|---|
| Country of Origin | US |
| EAN | 3606489523398 |
| Availability | N |
| Lead Time | 43 |
| UNSPSC | 43211506 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8537109170 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds which is known to the State of California to cause Carcinogen & Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | MC2 |
| Depth | 1.85 inch |
| Height | 7.99 inch |
| Width | 10.75 inch |
| Weight | 2.87 pound |
| Range Of Product | Harmony ST6 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Touch panel screen |
| Software Designation | EcoStruxure Operator Terminal Expert |
| Processor Name | ARM Cortex-A8 |
| Display Size | 10 inch |
| Display Type | Colour TFT LCD |
| Display Colour | 16 million colours |
| Display Resolution | 1024 x 600 pixels WSVGA |
| Touch Panel | Single touch analogue resistive |
| Backlight Lifespan | 50000 hours white |
| Brightness | 16 levels |
| Character Font | ASCII ASCII (European characters) Chinese (simplified Chinese) Japanese (ANK, Kanji) Katakana Korean Taiwanese (traditional Chinese) |
| [Us] Rated Supply Voltage | 24 V DC +/- 20 % |
| Inrush Current | 30 A |
| Local Signalling | Status LED green, steady offline Status LED green, steady operating Status LED green, flashing operating Status LED green, faded stand-by Status LED orange, flashing software starting up Status LED red, steady power supply (ON) Status LED red, flashing operating Status LED red, off power supply (OFF) |
| Power Consumption In W | 12.6 W |
| Number Of Pages | 200 application pages |
| Processor Frequency | 800 MHz |
| Port Ethernet | 10/100BASE |
| Memory Description | Device memory 1 GB Backup memory 512 kB User data memory 128 MB |
| Integrated Connection Type | 1 COM1 serial link - 1 SUB-D 9-pin female - RS232C 2400...115200 bps)bottom 1 COM2 serial link - female RJ45 - RS485 2400...115200 bps)back COM2 serial link 2400...187500 bps)back 1 USB 2.0 type Abottom 1 USB 2.0 type micro B 2 Ethernet |
| Supply | External supply |
| Realtime Clock | Built-in 0...50 °C Built-in 10...90 % RH |
| Downloadable Protocols | Modbus Uni-TE Third party protocols |
| Product Brand | Schneider Electric Modicon Mitsubishi Melsec Omron Sysmac Rockwell Automation Allen-Bradley Siemens Simatic |
| Fixing Mode | By 4 screws 1.6...5 mm thick panel UL 61010-2-201 By 4 screws EN 61131-2 By 4 screws IEC 61000-6-2 |
| Enclosure Material | PC |
| Front Material | Aluminium |
| Marking | CE |
| Cut-Out Dimensions | 255 x 185 mm panel cut dimension |
| Height | 7.99 in (203 mm) |
| Width | 10.75 in (273 mm) |
| Depth | 1.85 in (47 mm) |
| Product Weight | 2.87 lb(US) (1.3 kg) |
| Immunity To Microbreaks | 10 ms |
| Standards | EN 61000-6-4 EN 61000-6-2 EN 61131-2 UL 61010-2-201 CSA C22.2 No 61010-2-201 |
| Product Certifications | CSA CE China RoHS REACH |
| Directives | 2014/35/EU - low voltage directive 2014/30/EU - electromagnetic compatibility |
| Ambient Air Temp For Op | 32…122 °F (0…50 °C) |
| Ambient Air Temp For Storage | -4…140 °F (-20…60 °C) |
| Relative Humidity | 10…90 % non-condensing |
| Operating Altitude | 6561.68 ft (2000 m) |
| IP Degree Of Protection | IP20 IEC 61131-2 rear panel) IP65 IEC 61131-2 front panel) |
| Nema Degree Of Protection | NEMA 4 front panel (indoor use) NEMA 13 front panel (in enclosure) |
| Shock Resistance | 147 m/s² 11 ms X, Y, Z directions for 3 times)EN/IEC 61131-2 |
| Vibration Resistance | +/- 3.5 mm 5…9 Hz)X, Y, Z directions for 10 cycles (approx. 100 min) EN/IEC 61131-2 9.8 m/s² 9…150 Hz) |
| Electromagnetic Compatibility | Electrical fast transient/burst immunity test 2 kV power ports) IEC 61000-4-4 Electrical fast transient/burst immunity test 1 kV signal ports) Electrostatic discharge immunity test 6 kV contact discharge) EN/IEC 61000-4-2 level 3 Electrostatic discharge immunity test 8 kV air discharge) |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Mercury Free | Yes |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366