This Harmony XB4, single contact block is pre-assembled on a body/collar fixing unit. It has 1 x NO + 1 x NC contacts. It is compatible with Harmony XB4 This body fixing collar is pre-mounted with a contact block. Simply adding a head to this assembly will provide you with a complete ready-to-use push button. It protects operators from unexpected contact with live circuits thanks to its IP20 protection index. 1 million cycle high endurance provides less maintenance and damage in your installation. Its wide range of operating temperatures from -40°C to 70°C allows versatility in usage of product.
Add to Quote Catalogue| Part Number | ZB4BZ1055 |
|---|---|
| Country of Origin | FR |
| UPC | 785901570301 |
| UPC11 | 78590157030 |
| EAN | 3389119039284 |
| Availability | S |
| Lead Time | 20 |
| UNSPSC | 39122216 |
| ECCN | EAR99 |
| HTs Code | 8536509031 |
| Prop 65 | This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
| RoHS Compliant | Yes |
| Discount Schedule | CS2 |
| Return Indicator | No |
| Weight | 0.14 pound |
| Range Of Product | Harmony XB4 |
|---|---|
| Product Or Component Type | Complete body/contact assembly |
| Device Short Name | ZB4 |
| Fixing Collar Material | Zamak |
| Sale Per Indivisible Qty | 1 |
| Head Type | Standard |
| Contacts Type And Composition | 1 NO + 2 NC |
| Contact Operation | Slow-break |
| Contact Block Type | Single |
| Device Composition | Fixing collar Contact block |
| Cad Overall Width | 1.18 in (30 mm) |
| Product Weight | 0.14 lb(US) (0.064 kg) |
| Mechanical Durability | 10000000 cycles |
| Contacts Material | Silver alloy (Ag/Ni) |
| Ie Rated Operational Current | 10 A, Q600 10 A, A600 |
| Electrical Durability | 10000000 cycles, 10 A |
| Device Presentation | Basic sub-assemblies |
| Protective Treatment | TH |
| Ambient Air Temp For Storage | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| Ambient Air Temp For Op | -40…158 °F (-40…70 °C) |
| IP Degree Of Protection | IP20 IEC 60529 |
| Category | 22469 - PUSHBUTTON,22MM ACCESSORIES-NEW |
| Discount Schedule | CS2 |
| GTIN | 00785901570301 |
| Nbr. Of Units In Pkg. | 1 |
| Country Of Origin | FR |
| Green Premium Status | Green Premium product |
| REACh Free Of SVHC | Yes |
| EU RoHs Directive | Pro-active compliance (Product out of EU RoHS legal scope) |
| Toxic Heavy Metal Free | Yes |
| Mercury Free | Yes |
| WEEE | The product must be disposed on European Union markets following specific waste collection and never end up in rubbish bins. |
| Warranty | 18 months |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366