Voltage Indicator with Non-Contact Voltage Pass-Thru device with vertical/flange warning label
Brand: Grace Technologies
Add to Quote Download Spec Sheet PDF| Product Number | R-3KW-LCF |
|---|---|
| Description | R-3K Pass-Through and Voltage Indicator Combination |
| Voltage Indicator | R-3W Flashing LEDs |
| Voltage Type | AC |
| Mounting Location & Installation | External Mounting, One 30mm Knockout |
| Operational & Storage Temperature Range | Operational: -20°C to +60°C Storage: Not Available |
| UL Rated AC Operational Range | Voltage Indicator: 20 - 600 VAC 50/60/400Hz Voltage Portal: 1000 VAC Maximum - Minimum voltage sensing value vary by the type and class of NCVD pen used |
| UL Rated DC Operational Range | 30 - 1000 VDC |
| Wire/Wiring Specifications | PVC Insulated with Nylon Jacket, 8ft, 18 AWG, 90°C @ 1000 Volts, UL-1452 |
| Lead Connections | R-3K used in conjunction with PESD® leads |
| Pollution Degree | 2 |
| Chemical Resistance | Characteristics of polycarbonate material apply (see Voltage Portal Chemical Resistance Application Note for more details) |
| Environmental Ratings | N/A |
| File Number/CCN | E256847 / NKCR, NKCR7 (Voltage Indicator) E311256 / PICQ, PICQ7 (Voltage Indicator, Voltage Portal) |
| Certifications | cULus Listed, CE, RoHS |
Powered by ![]()
Based on 2 User Reviews
1619 Boyd St, Santa Ana, CA 92705
(714) 835-6211
(714) 972-2366